www.kutyasegely.hupont.hu

AKI A KUTYÁT SZERETI ROSSZ EMBER NEM LEHET! A honlap most már teljes, nem fog nagyon frissülni.Kérlek iteket minden rovatot olvassatok el

kutya7-1.gifTovábbi Tippek:www.kutyatippek.hu

 Tippek:

A kutyádat tanítanád és tudni akarsz még valamit? Rendben!

Pár tipp,parancs:

Kiskutya otthon:

A kiskutya hazahozatala előtt szükséges megtenned olyan biztonsági intézkedéseket, melyekkel megvédheted kedvenced a láthatatlan veszélyektől. Nem is gondolnád, mennyi veszedelmet rejt számára egy lakás!


A kiskutya hazahozatala előtt néhány biztonsági intézkedést szükséges megtenned:

- Minden mérgező anyagot, orvosságot, számára tiltott ételt tégy el biztonságos helyre. Például: tisztítószerek, mosóporok, mosogatószerek, rovarirtó szerek, fertőtlenítők, csokoládé, olyan szobanövények, amelyek veszélyesek a kölyökre.

- Elektromos eszközök, drótok ne legyenek elérhetőek számára, még a végén kedve támad megrágcsálni őket. Az éles eszközöket különös figyelemmel pakold el az útjából.

Miket kell beszerezned az új jövevény számára?

1. Nyakörv

Ne felejts el bilétát tenni rá, melyen szerepel a kutya neve, te neved, címed, telefon és e-mail elérhetőséged. A nyakörv akkor a megfelelő méretű, ha két ujjadat kényelmesen be tudod helyezni a nyak és a nyakörv közé, nem szorul, és több hely sincs ennél. Ellenkező esetben túl kicsi vagy túl nagy a nyakörv.

Nyakörv fajták:

- Hagyományos nyakörv : egy ilyenre mindenképpen szükség van, ez mindig legyen a kutyán, ebből tudni lehet majd bárhol és bármikor, hogy nem gazdátlan.

- Halti vezető nyakörv: ennek a praktikus eszköznek a segítségével könnyebben tudod vezetni a kutyát. A fején keresztül gyakorlod rajta az irányítást. A haltit a kutya tréningezése során használjuk, megkönnyíti az irányítást a kutya felett.

Tapasztalt gazdik (kizárólag tapasztaltak!) figyelmébe, a teljesség kedvéért:

- Elektromos nyakörv: távirányítás segítségével enyhe fájdalomérzetet okoz a kutyának, amikor ezt előidézed. Akkor használd ezt az eszközt, ha a hagyományos vagy a halti pórázzal nem jársz sikerrel. Nehezebben tréningezhető vagy viselkedési problémával rendelkező kutyák számára javasolt csak. Kizárólag tapasztal gazdik kezébe engedélyezett! Kérd szakértő segítségét, ha nem vagy az.

- Szorító nyakörv: ha meghúzod a pórázt, ez a típusú nyakörv összeszorul a kutya nyaka körül. Kizárólag akkor használd, ha tapasztalt vagy kutyaidomításban. Mindig parancsokkal együttesen, sose túl erősen és hirtelen meghúzva. Sose hagyd az állaton, ha felügyelet nélkül van!

2. Póráz

Széles a választék, különböző anyagú és hosszúságú pórázokból. Válaszd a legmegfelelőbbet belátásod szerint. Sétáltatáshoz praktikus a hosszú póráz, idomításhoz, pedig egy rövid erős anyagú póráz javasolt.

3. Kutyaeledel

Nagyon fontos, hogy a kölyökkutya a számára optimális tápanyagokat kapja az etetés során! 

4. Etető és ivóedények

Könnyen tisztítható, nehezen felborítható edényeket javaslunk. Kiskorára kisebb edénybe add neki az elemózsiát, különben előszeretettel fog átesni, átbukdácsolni rajta, amikor enni-inni megy. Ha nagyobb a tál, nagyobb eséllyel fordul elő, hogy túleteted őt.

5. Alvóhely

A kutyának szüksége van egy helyre, amiről tudja, hogy az ő területe. Egy kis vacok, ahol nyugodtan aludhat, ami kényelmes és biztonságos.

6. Ketrec

A kutya biztonságos szállításához, illetve pár órára biztonságban tartásához használatos. Ha a kutyátmegfelelően hozzászoktatjuk, nagyon hasznos eszközzé válik. A ketrecek fából, fémből vagy műanyagból készülnek. Méretüket tekintve meg kell tudnia fordulni benne, fel kell tudni állni benne. Ha a felnőtt méretére vásárolod meg a ketrecet, kerítsd le amíg kisebb megfelelő eszközökkel. 


7. Játékok

Speciálisan kiskutyáknak tervezet játékok a legmegfelelőbbek.

8. Kutyafésű

A fajtától függően kell kiválasztanod a megfelelőt. Igyekezz természetes anyagból készült terméket vásárolni.

9. Szageltávolító eszköz

Praktikus dolog, már az elején beszerezni olyan tisztítószert, ami alkalmas arra, hogy a szobatisztaságra való neveléskor bekövetkezett baleset esetén el tudjuk távolítani a szagot a szőnyegből, padlóról, bútorról. Azért nagyon fontos ez, mert ha nem így teszünk, az állat szag alapján ide fog visszajárni elvégezni a dolgát.

Az ül parancs:

Az „Ül!” egy olyan alapvető parancs, mely a kiindulópontja a kiképzésnek, nagyon hasznos. Egy nagyon kellemes parancs, mivel miután megtanítottad a kutyádnak, magától is előszeretettel alkalmazza, ha valami jutalmat vár.

A feladat megtanítása közben a kutyát tartsd pórázon.

1. Végy egy jutalomfalatot! A falatot emeld a fejénél magasabbra, úgy hogy felfelé kelljen nyúlnia, ahhoz hogy megszerezhesse.

2. Mozdítsd el a falatot lassan a feje fölé, illetve a feje mögé. Ahogy a feje elkezdi követni a falatot, automatikusan leül. Amikor a helyes pozícióba kerül, mondd neki: „Ül!”

3. Dicsérd meg, és jutalmazd jutalomfalattal!

Abban az esetben, ha a kutya nem ül le, hanem elkezd forgolódni minden egyes alkalommal, amikor próbálod a gyakorlatot, javasoljuk ezt a másik módszert:

1. Kezek a mellkasán és a hátsófelén, azaz tedd az egyik kezed a mellkasára, a másikat, pedig a hátsófelére.

2. Óvatosan told hátrafelé a mellkasánál, kicsit nyomd le a hátsóját, és párhuzamosan, amikor ülő pozícióba kerül, mondd neki: „Ül!”

3. Dicsérd meg, és jutalmazd jutalomfalattal!

Sikeresen megtanítottad neki, hogy leüljön, ellenben nyilvánvalóan nem maradhat örökre ülve, igaz? Taníts neki egy parancsot, mely azt fogja jelenteni: Rendben most már mozoghatsz. Legyen ez a parancs: „Fel!”

Használd a pórázt! Állj a kutya elé, kezedet emeld magasra és húzd fel, akár ugorj egy aprót, miközben, amikor felállt elhangzik a vezényszó: Fel! És már készen is vagyunk.

Gyakorolj vele sokszor!

 Ugatás

Éjszaka van. Aludnál. De nem tudsz, mert az az áldott kutya, azé a kedves szomszédé, megkeseríti az életedet állandó ugatásával. Vagy éppen a te kutyád az, aki mások életét keseríti? Lássuk tippjeinket a probléma megoldására!

Nagyon sok oka lehet annak, ha egy kutya ugat. Egyes esetekben a fajta jellemzője. Mivel ez örökölt viselkedésforma, erről leszoktatni nehézkes. Ugathat ugyanakkor félelemből, esetleg azért, mert védi a területét, vagy ha forgalmas út mellett van a háza.

Mindegy azonban, milyen okból ugat a kutyád, csak akkor jelent problémát, ha nem kontrolálható. Ha ez a helyzet, saját nyugalmad és a szomszédokkal való konfliktus elkerülése végett, le kell szoktatnod az állandó ugatásról a hangoskodó állatot.

Mielőtt nekiállsz, az alapparancsokkal kezd a kutyád nevelését, mint például az „Ül!” vagy a „Nem!” utasítások megtanítása, ezek nélkül nem járhatsz sikerrel. Nem ugorhatsz egyből fejest a dolgok közepébe. Ha ezeket már tudja, hajrá kezdjünk hozzá!

Az ugatás megfékezéséhez az első lépés: azonosítani kell a problémát, azaz kideríteni, hogy miért ugat. Vegyük sorra, mi rejtőzhet mögötte, és milyen módszereket javaslunk a megfékezésre.

Fontos, hogy attól függően, mi rejlik a probléma mögött, más-más módszer vezet sikerre.

- Figyelmet kér?

Ha kutyád azért ugat, hogy felkeltse a figyelmedet, megszerezzen egy játékot vagy finom eledelt a legjobb reakció, nem megadni neki azt, amit kíván. Hagyd teljes mértékben figyelmen kívül! Hozd a tudomására, hogy az ugatással nem éri el, hogy figyelj rá. Sőt! Teljesen elszeparálja magát ezzel. Csak akkor foglakozz vele ismét, ha megnyugodott.

- Védelmezi a területét, minden áron?

Egy negatív szándékkal közeledő idegent jó, ha megugat, az már viszont nem, ha szegény postást riogatja állandóan, vagy őrült lelkesedéssel minden, a kerítés előtt elhaladó embert. A következő módszerrel próbáld meg leszoktatni őt erről:

1. Hozz létre olyan szituációt, amikor tudod, hogy ugatni fog. Ha szükséges, kérd egy barátod segítségét. A kutyát tartsd pórázon.

2. Óvatosan közelíts felé, majd ültesd le, ez segít, hogy megnyugodjon. (fogd a pórázt, mond neki „Nem!”)

3. Dicsérd meg jutalomfalattal, akkor, amikor abbahagyja az ugatást.

Tuti tipp:

Sose kiabálj rá a kutyádra, ha az a célod, hogy abbahagyja az ugatást. Az ő szemében ez az „emberi ugatás”! Ezzel a reakcióval ugyanis azt hangsúlyozod, hogy elfogadod a kommunikációnak ezt a módját.

- Akkor ugat, ha egyedül van otthon?

Ebben az esetben valószínűleg egyedüllét miatti szorongásban szenved. 

Első megoldási javaslatunk, ha társaságként egy másik kutyát is befogadsz. Sajnos azonban ez az esetek többségében nem kivitelezhető, hiszen még egy kutya dupla annyi felelősség és költség. Ezért jól gondold meg.

Mi lehet a másik megoldás? Próbáld tetten érni!

1. Cselezd ki, tégy úgy, mintha elmennél, majd amikor ugatni kezd, fordulj vissza és használd a titkos fegyveredet: Vízipisztoly, egy kis ecettel megfűszerezve! Keverj a vízbe 1/8 arányban ecetet, és ezzel töltsd meg a hosszabb távolságra is használható vízipisztolyodat.

2. Amikor ugat, a mellkasa alá célozz, ott találd el őt! Miért jó módszer ez? Mert a kutyák utálják az ecet szagát. Legtöbb esetben az lesz a reakciója, hogy hátrálni kezd majd, és abbahagyja az ugatást. Használd ezt a módszert, ha a „Nem!”, vagy más általad a szituációra alkalmazott parancsszó használata nem jár eredménnyel.

3. Dicsérd meg és jutalmazd, ha sikeres volt a csel!

Vigyázz! Ügyesnek kell lenned. Titokban kell tartanod, hogy te vagy az, aki a kellemetlenséget előidézi számára. Bújj el egy ajtó mögé vagy sarokba, hogy ne lásson téged. Alakítsd úgy, hogy azt higgye, valahonnan a környezetből érkezik, és nem tőled származik a zavaró spriccelés. Ellenkező esetben azt fogja megtanulni, ha nem vagy ott, akkor ugathat.

Ez a keverék ártalmatlan, de a szemét csípheti, ezért próbáld nem szemen találni.

Tuti tippek!

Használd ezt a módszert, ha van egy szomszédod, akit egyáltalán nem érdekel, hogy állandóan ugat a kutyája.

Vásárolj egy erre a célra kifejlesztett speciális eszközt, mely a kutyára helyezve kellemetlen hangot bocsát ki, amikor ugatni kezd. A hang az emberi fül számára hallhatatlan. Ezzel az eszközzel szinte garantált, hogy a szomszéd kutya nem zavarja többé a nyugalmadat. Saját kutyádra azonban csak végső esetben alkalmazd ezt a módszert, mert nem biztos, hogy hosszú távú megoldás lesz, nem minden esetben orvosolja a mögöttes problémát.

 

Új kutya:

1. A legelső dolog, amit meg kell tenned, bizonyosodj meg arról, hogy barátkozó, elfogadó kutyákat szeretnél összehozni. Ha egy kutya mindig elutasítóan viselkedik, amikor egy másik kutyával kapcsolatba kerül, talán nem a legjobb ötlet társaságot hozni neki.

2. Próbálj hasonlóan energikus, hasonló temperamentumú kutyát választani.

3. Az első találkozás: semleges helyen ismerkedjenek meg egymással. Ez megakadályozza a terület védelem miatt kialakuló problémákat.

4. Mindkét kutyát tartsd pórázon. Kérd egy barátod, családtagod segítségét.

5. Ezután vidd haza a kutyákat, de tartsd kint kicsit őket. Ezzel a cél, hogy ne benn jelöljék meg a területüket.

6. Hagyd, hogy maguk alakítsák ki a rangsort maguk között. Ne avatkozz bele! Az egyikük biztosan visszalép.

7. Sose kényszerítsd, hogy osztozkodjanak a játékokon, etető edényeken vagy a fekhelyen. Mindegyiküknek kell rendelkeznie sajáttal.

8. Mindig a domináns kutyát kell először etetned.

Remélhetőleg minden rendben alakul, és a második jövevény örömmel üdvözölt tagja lesz a családnak.

 Vigyázz harap!

Vigyázat, a kutya harap! Te is találkoztál már ezzel a felirattal, igaz? Vajon milyen okok állnak a háttérben? Mit tehetünk, ha a kutya harapós?


Vajon milyen okok állhatnak a mögött, ha egy kutya harap?

- Harapós kiskutyából általában harapós nagykutya lesz

- Dominancia és vezető szerep hangsúlyozása

- Figyelmeztetés, a tényleges támadás előtt apró harapások

- Biztonság, védelmezés

- A jó és pozitív tréning hiánya

- Félelem

- Fizikai fájdalom érzete: ha a kutya beteg, abban az esetben előfordulhat, hogy megharapja a családtagokat, vagy a gazdát.

Hogyan taníthatod meg egy kiskutyának, hogy ne harapdáljon?

Tedd azt, amit az alomban a testvérei tennének. Azaz, kiálts fel fájdalmasan és menj el. Nem célszerű a kiskutyát korán elhozni az alomból, mert itt meg tudja tanulni az alapvető helyes viselkedést. Ezzel a rossz viselkedés teljes figyelmen kívül hagyása nevelési módszert alkalmazott.

Másik lehetőség, a „Nem!” parancsszó használatával, majd gyengéden fogd meg és tartsd össze a pofáját.

Ha a kutya agresszív, kérd szakember segítségét.
Érdekes cikkünk a témában: Hogyan viselkedj kutyatámadás veszély esetén?

 Vigyázz vele

Vannak olyan dolgok, amiket nem szabad elkövetnünk. Nem is gondolnánk, mekkora kárt tudunk okozni a kutya fejlődésében. Egy kellemetlen élményt sokáig nem feled el az állat.


Tappancsai nagyon érzékenyek, sose lépj rájuk. További érzékeny testrészei, amire nagyon figyelj: a pofája, a szeme, háta, füle.

Sose veszítsd el a türelmed egy 6 hónapnál fiatalabb kutyával szemben, ne bántsd őt, ne húzd a nyakánál, lábánál fogva, ne üsd meg.

Figyelj arra, hogy 6 hónapos koráig csak olyan gyakorlatokat végeztess vele, ami megfelel a testfelépítésének, ne kényszerítsd olyan feladatra, amihez még nem elég erős.

Az örökölt tulajdonságok befolyásolhatják-e az elsajátítási képességét az állatnak? Van-e genetikailag akadálya? Tájékozódj a fajta genetikai jellemzőiről. Például, ha egy Golden retrievernek szeretnél védelemmel kapcsolatos dolgokat idomítani, bonyolult feladat elé nézel. Ellenben egy németjuhásszal sokkal könnyebb dolgod lesz.

Ha egyszer megdicséred valamiért, az legyen mindig szabad. Következetesség. Sose engedj meg neki olyan dolgot, ami tiltó listán van. Például: ha amikor jókedved van, megengeded neki játék közben, hogy megharapdáljon, ne lepődj meg, hogy legközelebb, amikor nem vagy humoros kedvedben ugyanúgy megpróbálja.

Ne várd el, hogy pár hét után tökéletesen engedelmes kutya legyen. És ne feledd. A nevelés sosem ér véget!


Alábbi cikkünkből megtudhatod, mire kell különösen odafigyelned, ha fajtiszta kutyát vásárolsz. A legfontosabb szempontok, amiket mindenképpen meg kell vizsgálnod, és nem szabad elfelejtened!

 

 

Amennyiben fajtiszta kutyát szeretnél, gondosan válaszd ki a tenyésztőt. Profi tenyésztők nem párosítják az állatokat túl gyakran. Csak akkor tesznek így, ha találtak két olyan kutyát, akik egészségesek, és temperamentumuk szerint biztosított, hogy egészséges kölykök szülessenek. Illetve teljesül egy másik feltétel is: van megfelelő otthon a születendő kölykök számára.

 

Fontos, hogy kérdezd meg ismerőseidet, akiknek már van ilyen fajta kutyája. Ők már tapasztaltak, végig járták ezt az utat. Beszélgess minél több tenyésztővel, hogy legyen összehasonlítási alapod. Minél több információt gyűjtesz, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megtalálod a legjobbat.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 2
Heti: 30
Havi: 140
Össz.: 27 774

Látogatottság növelés
Oldal: Parancsok+tippek
www.kutyasegely.hupont.hu - © 2008 - 2024 - kutyasegely.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »